Ehliyet Gerektirmeyen Motorlar

Ehliyet Gerektirmeyen Motorlar

Tamamen ehliyet istemeyen motosiklet modelleri olsa da, bu modeller Araç kurye sektöründe kullanılamazlar. Nedeni ise menzillerinin az olması ve fazla hız kapasitesine sahip olmamalarıdır. Ancak B sınıfı ehliyet ile bazı motosiklet modelleri ile kuryelik yapılabilir. 

Tamamen ehliyetsiz kullanılabilen araçlar: 

  • Motor hacmi 50 CC altında olan araçlar, 
  • Elektrikli motosiklet modelleri,
  • En fazla saatte 45 km hız yapabilen araçlar,
  • 250 Watt gücün altında olan araçlar,
  • Motor aksamı takılan bisikletler,
  • Mopet tipi motosikletler,
  • Bisikletler,
  • Mobilet tarzı araçlar,
  • Elektrikli kaykaylar ve 
  • Elektrikli scooterler

Yukarıda sayılan araçlar için ehliyet istenmemektedir. Ancak yukarıda saydığımız araçların birçoğu, kuryeler için uygun değildir. 

Yalnızca motor hacmi 50 CC altında olan araçlar bir nebzeye kadar araç kurye olarak kullanılabilir. 

Ehliyet Gerektirmeyen Motor Modelleri 

50 cc ehliyetsiz motor modellerinden bazılarını sizlere bu yazıda tanıtacağız. Ancak bu motorların birçoğu yabancı menşeilidir. Zaten birçok moto kurye tarafından tercih edilmez. Nedeni yabancı menşeli olması değil, menzilinin ve hızının az olmasıdır. 

Yamaha NEO’S 4

yamaha neos

B sınıfı ehliyetiniz varsa bu motosikleti kullanabilirsiniz. İkonik çift göz far tasarımı ile gece vakitlerinde de kolaylıkla kullanılabilir. Akıllı ve modern şehir scooterı olarak adlandırılan bu araç 12 inç kalın lastiklere sahiptir. 

Ekstra kontrol sağlayan birleşik fren sistemi ile oldukça güvenlidir. Kısa mesafelere hizmet sağlamak için idealdir.

Volta RS5 50 CC

Volta RS5 50 CC

B sınıfı ehliyetle kullanılabilmesinin yanı sıra Trafik Sigortası yaptırılması zorunlu değildir. Ayrıca MTV ödemesi yoktur. 

4 zamanlı tek silindir 50 cc motor hacmine sahiptir. Konforlu bir sürüşe sahiptir ve kısa mesafelerde işlerinizi kolaylıkla bu araçla halledebilirsiniz. 

Arora Ares Ar-50-11

Arora Ares Ar-50-11

Aslında bu araç scooter olarak geçer. Ama yine de motosiklet sınıfında değerlendirilebilir. 3 HP maksimum güce sahiptir ve etkili bir fren mekanizmasına sahiptir. 

Düğmeden çalıştırma özelliği, tek silindir 4 zamanlı motor, hava soğutma sistemi gibi özellikler bulunur. 

Vespa Primavera 50

Vespa Primavera 50

B sınıfı, M, A1, A2 ve A ehliyetleri ile kullanılabilir. Azami hızı saatte 45 kilometredir. İçten yanmalı motora ve elektrikli motora sahiptir. Harici olarak arka bölüme bagaj takılabilir. Kısa mesafelerde paket ve yiyecek dağıtımı için ideal olduğunu söyleyebiliriz. 

Yukarıda sıraladığımız modellerin dışında daha pek çok model, B sınıfı ehliyetle ya da ehliyet olmadan kullanılabilir. Ancak bu modeller uzak mesafelere kargo taşıyan İstanbul moto kurye personeli için uygun değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

devlet ödemeleri
Başa dön tuşu
Hemen Ara
Whatsapp
1
Whatsapp
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?