Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası Ne Kadar? 2023

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası Ne Kadar? 2023

Trafik kazalarının artması ile birlikte, caydırıcı yaptırımların da uygulanması gündeme geldi. Yeni trafik kanunu ile birlikte, kural ihlallerinden kaynaklanan cezalar artırıldı. Ehliyetsiz motor kullanma cezası 2023 yılında güncellendi. 

Ehliyetsiz Motor Kullanınca Ne Olur?

Eğer ehliyetsiz motor kullanırsanız, 3674 TL cezası vardır. Ancak ehliyetiniz motor kullanmak için uygun değilse, ödeyeceğiniz ceza 1825 TL’dir.

Ehliyetsiz motor kullanma için uygulanan ceza ile ehliyetsiz araç kullanma cezası aynıdır.

Eğer ehliyetsiz motor kullanırsanız ve alkollü iseniz, her bir kusur için ayrı ayrı para cezası alırsınız. Her iki durum için katlanan ölçüde ceza verilmez. Her bir kusur için ayrı idari para cezası kesilir. Alkollü araç kullanmaktan 1823 TL ceza ve ehliyetsiz araç kullanmaktan 3674 TL idari para cezasına çarptırılırsınız. 

Ehliyetsiz olarak kazaya karışırsanız ve maddi hasarla sonuçlanırsa, hasar bedelini ödersiniz. Eğer motosikletinizle birisine çarpar ve yaralanmasına neden olursanız, taksirle yaralama cezası alabilirsiniz. Ehliyetsiz olarak motor kullanarak ölümlü kaza yaparsanız, taksirle öldürme cezası alırsınız. 

Ceza davalarında iki tür taksir vardır. Normal taksirde, tüm önlemler alındığı halde yaralanmaya ve ölüme sebebiyet verme durumudur. Yani kaza yaptığınızda tüm önlemleri almış ama sonucunu öngöremeyeceğiniz bir kaza yapmışsınızdır.

Bilinçli taksirde ise gerekli önlemlerin alınmaması ve sonucun yaralanmaya ya da ölüme neden olunması durumudur. Yani ehliyetiniz yoktur, aracınızın bakımını yaptırmamışsınızdır. Aracınızda kazaya neden olabilecek bir arıza vardır ve arızayı giderecek önlemler almamışsınızdır. 

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası Kime Kesilir?

Motor kurye ya da ehliyet sahibine ceza kesilir. Çünkü aracı kullanan o kişidir. Aracın bakımından ve aracın kullanılması için gereken dikkati göstermekten sorumlu olandır.

Ehliyetsiz Motor Kullanma Sicile İşler mi?

Adli sicile işlemez. Ancak idari sicilinize işler. Yani resmi bir kurumda memur olarak görevliyseniz idari sicilinize işler. Resmi bir kurumda çalışmasanız bile yaralanmalı ve ölümlü bir kaza gerçekleşmişse o zaman adli sicilinize de işler. 

Ehliyetsiz Hangi Motor Türleri Kullanılabilir?

Elektrikle çalışan ve 50 CC motor hacminde veya altında olan motosikletler ehliyetsiz olarak kullanılabilir. Aynı şekilde diğer yakıt türleri ile çalışan 50 CC motor hacminde veya altında olan araçlarda ehliyetsiz olarak kullanılabilir.

Ancak şehirlerarası yolculuklarda ehliyetsiz olarak araç kullanamazsınız. 

Ehliyetsiz Motor Kullanma 18 Yaş Altı

Eğer 18 yaşın altındaysanız ve ehliyetsiz yakalanırsanız, 8190 TL idari para cezası ödersiniz. Eğer hem 18 yaş altında iseniz ve hem de kazaya karışmışsanız, kaza sonucu ölüm ve yaralanma varsa, bu durumda yaralama ve adam öldürmeden ceza alırsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

devlet ödemeleri
Başa dön tuşu
Hemen Ara
Whatsapp
1
Whatsapp
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?