En İyi Motosiklet Markaları

En İyi Motosiklet Markaları

Dünyanın her yerinde motosiklet meraklıları, motosiklet trendlerini takip ediyor. Yeni çıkan modeller adeta insanı büyülüyor. En iyi motosiklet markaları yazımızda sizlere, dünyanın en iyi motosikletlerini tanıtacağız. 

Belki de bu yazımızı okuduktan sonra yeni bir motosiklet sahibi olmak isteyeceksiniz. 

Honda

honda

Japonların ürettiği motosikletler gerçekten de dünyanın en iyileridir. Özellikle motosiklet yarışlarındaki performanslarıyla adlarından söz ettiriyorlar. Honda markası da bunlardan bir tanesidir. 

Spor tarzı ve şık tasarımı ile hem günlük yaşamda motosiklet meraklılarının birinci tercihidir, hem de motosiklet yarışlarının vazgeçilmez modellerindendir. Alınabilecek en iyi motor desek yeridir.

Tokyo merkezli firma olan Honda, 1959 yılından bu yana motosiklet üretiyor. 2019 yılında kendisini aşarak 400 milyon üretim kapasitesini aşmayı başardı. Rebel 1100, Africa Twin gibi uzun mesafelerde kullanılabilen motosikletleri üretiyor. 

Honda şirketi yalnızca motosiklet üretmiyor. Aynı zamanda güç ve konfora sahip ve şık tasarımlı bisikletleri ile de biliniyor. 

En iyi motosiklet markaları arasında açık ara birinci olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Kawasaki

Kawasaki

En iyi motor modelleri arasında yine bir Japon markası var. Kawasaki markası her ne kadar Japon kökenli olsa da, çok uluslu bir yapıya sahiptir. H1, Z1 ve GPz900 R efsane modellerinin yanı sıra tarihsel olarak birçok kişi tarafından beğenilen modeller üretmiştir. 

Bildiğiniz üzere Japonların dar alanlarda mucize yaratma gibi bir yetenekleri vardır. İşte Kawasaki motorlarında da yüksek verim ve teknolojinin sonuna kadar kullanılması gibi unsurları görüyoruz. 

Kawasaki markası yarış motorları üretmenin yanı sıra spor modelleri ile günlük yaşamda da kullanılabilen markaları ile biliniyor. Pek bilinmeyen ise Kawasaki markasının aynı zamanda aerodinamik yapıya sahip, şık tasarımlı ve teknolojik bisikletler de üretmesidir. 

Tüm bu özelliklerinden dolayı listemizin ikinci sırasında yer almayı hak ediyor. 

Yamaha

Yamaha

Motosiklet yarışlarını izleyenler, Yamaha markasını bu yarışlarda fark etmişlerdir. Zaten dünya çapında düzenlenen motosiklet yarışlarında; Kawasaki, Yamaha ve Honda markalarını daha sık görüyoruz.

Japonya merkezli olan Yamaha markası bu güne kadar dünya genelinde 5 milyon adet motosiklet satmayı başarmıştır. Bu özelliği ise onu dünyanın ikinci büyük motosiklet markası yapmaktadır. 

İlk defa 1955 yılında motosiklet üretmeye başlayan Yamaha; patika, motokros, enduro, elektrikli motosikletler ile portföyünü  geliştirmiş. 

YD2, YDS3C Big Bear, TR3, YZ250, OW48 ve RZ500 gibi efsanevi modelleri birçok yarışta birinci olmuştur. 

Bakımı kolay ve fiyat açısından uygun olması, markanın dünya genelinde tercih edilmesini sağlamıştır. 

Triumph

Triumph

İngiltere’nin en büyük motosiklet üreticilerinden olan Triumph, Tayland ülkesinde büyük bir üretim tesisine sahiptir. Her yıl dünya çapında 600 binden fazla motosiklet satan firma, doğaya uyumlu ve şık tasarıma sahip motosikletleriyle tanınıyor. 

Triumph 675 cc Street Triple, Tiger 800 ve Tiger 800 XC ile BMW markasıyla bile yarışacak modeller üretmeyi başarmıştır.

BMW

BMW

Alman mallarının ne kadar kaliteli olduğunu herkes bilir. BMW firması 1920 yılından bu yana macera ve şehir motosikletleri üretmesiyle biliniyor. BMW firması ilk defa birinci dünya savaşından hemen sonra M2B13 modelini üretti. Bu model düz ve ikiz benzinli motora sahipti. 

Günümüzde ise en iyi motosiklet markalarını üretmeye devam ediyor. R1200GS, R1200GS Adventure ve S1000RR modelleri, firmanın ürettiği en iyi modeller arasında yer alıyor. 

Harley Davidson

Harley Davidson 

Dünyanın en popüler motosiklet markalarından olan Harley Davidson markasının kökeni Amerika Birleşik Devletleridir. 90’lı yılların en popüler motosikletlerinden olan Harley Davidson, günümüzde bile hayranları ve adına açılan kulüpleri ile biliniyor. 

Street Bob 114, Fat Boy 114, VRSCDX Night Rod Special, FXDWG Dyna Wide Glide ve 2006 VRSCSE2 modelleri ile hala günümüzde birçok kişinin tercih ettiği markadır. 

KTM

KTM

1934 yılında küçük bir tamirhanede başlayan yolculuk, dünya çapında ünlü olan bir motosiklet markasını yarattı. KTM şirketi 1974 yılında 250 cc kategorisinde Dünya Motokros şampiyonasını kazanınca ün kazandı. 

96 MXGP, MX1 ve MX2 modelleri dünya şampiyonasını kazanınca birçok kişi tarafından satın alındı. 

KTM firmasının efsane olan ve en iyi motosiklet modelleri; RC390, 200 Duke ve 1290 Super Duke R’dir. 

Aprilla

Aprilla

İtalyanların spor araba yaptığını biliyordunuz, ama motosiklet ürettiklerini hiç duymuş muydunuz?

Evet! Doğru duydunuz!

Üstelik Aprilla markasıyla dünyanın en iyi motosikletlerini üretiyorlar. Aprilla şirketi ikinci dünya savaşından sonra bisiklet ve küçük çaplı motosiklet pazarına girmiş. 

Bugün itibariyle birçok kişinin beğendiği modelleri üretmeyi başarmış. Aprilla’nın en beğenilen ve performans olarak da güçlü olan motosikletleri: V-twin RSV Mille, V4 RSV4 olarak sıralanabilir. 

Yukarıda saydığımız bu modeller, Super Moto Dünya şampiyonasında birçok ödül kazandı. 

Ducati

Sanırız bu ismi duyamayan yoktur. İtalyan otomotiv üreticisi olan Lamborghini’nin sahibi olduğu Ducati firmasının ürettiği motosikletler son derece kaliteli ve şık bir tasarıma sahiptir.

V2 valf tasarımına ve dört zamanlı iki silindirli pistonlu motorlara sahip olan Ducati modelleri, 1988 yılından bu yana 14 dünya şampiyonasını birincilikle ve 17 üretici dünya şampiyonasını birincilikle kazandı. 

320’den fazla zaferiyle Avrupa’da en çok tercih edilen motosiklet markası olmayı başardı. 

Firmanın ürettiği en başarılı model Multistrada 1260 S, Superleggera ve Panigale V4 R, günümüzde bile süper motosiklet olarak adlandırılıyor. 

Norton

1898 yılında yedek parça ve aksesuar firması olarak kurulan İngiliz markası Norton, 1902 yılında ilk motosiklet modelini üretti. Bu yıldan sonra efsane olan modeller üretmeye devam etti. 

Interpol 2, Classic, Commander, Dominator, Commando 961 SF Mkll, Commando 961 Cafe Racer Mkll ve Commando 961 Sport Mkll, firma tarafından üretilen ve en çok beğenilen modellerdir. 

2020 yılında TVS firması tarafından tamamen satın alındı. Şimdilerde ise üretimine İngiltere’de devam ediyor. 

Hero MotoCorp

Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi Asya kıtasında da harika özelliklere sahip motosiklet markaları var. Hero MotoCorp bu markalarından bir tanesidir. Önceleri Hero Honda olarak bilinen marka adını daha sonradan değiştirmiş. 

Hindistan çok uluslu bir şirkete ait olan marka, 1999 yılında CBZ tanıtımı ile dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

156 cc’lik güçlü bir Honda motoruna sahip olan modelleri kısa sürede hız kazanması ve sürati ile dikkat çekmeye başladı. Oldukça dayanıklı olan Hero MotoCorp modelleri birçok kişinin beğenisini kazandı. 

Şirket şimdilerde 300cc ve 400cc hacimli motorlar üreterek yoluna devam ediyor. 

TVS

Thirukkurungudi Vengaran Sundaram Iyengar adında Hintli bir girişimciden adını alan TVS markası, merkezi Hindistan’da bulunan bir şirkettir. 2002 yılında Deming prestij uygulama ödülünü kazanarak birçok kişinin dikkatini çekmeyi başardı.

TVS’nin en popüler modeli Star HLS 100cc olağanüstü performansı ve dayanıklılığı sayesinde otoritelerden tam puan almayı başardı. 

Suzuki

Çok uluslu bir şirket olan Suzuki, merkezi Japonya’da bulunan bir markadır. 1970 yılında ilk defa dünya motokros şampiyonasını kazanmasıyla ünü dünyaya yayılmaya başladı. 

Bu yıldan sonra firma motosiklet yarışları dünyasında kendisini geliştirmeye başladı. Sportbikes kralı olarak tanımlanan 988cc sıralı ve dört silindirli motorla çalışan GSX-R1000 modeli ile dünya motosiklet pazarında sağlam bir yer edindi. 

Düşük maliyeti, kolay bakımı, üstün performansı ve şık tasarımı ile günümüzde birçok motosiklet severin tercihi haline geldi.

Yakın zamanda firma GSX R1000R ve GSX S750’yi piyasada tanıtmaya hazırlanıyor. 

Royal Enfield

Hindistan merkezli otomotiv şirketi olan Eicher ile birleşmesinin ardından Royal Enfield markası Hindistan pazarında adını duyurmayı başarmıştır. Aslında oldukça eski bir motosiklet markasıdır. 

Firmanın ürettiği ve popüler olan markalardan bazıları; Royal Enfield Classic 350, Bullet 350, Himalayan, Thunderbird 350 X, Intercreptor 650, Classic 500, Continental GT 650 ve Royal Enfield Bullet 500’dür.

İndian

Amerika’nın bilinen motosiklet markası Polaris Endüstrileri tarafından 2011 yılında satın alınan İndian, 1950 yılında kurulan merkezi Hindistan olan bir şirkettir. 

Yüksek performanslı motorları, şık tasarımı ve dayanıklılığı ile bilinen markaları üretmeye devam ediyor. 

Satın alınmasından sonra kendisini daha geliştirerek motosiklet severler arasında popüler olmaya başladı. 

2014 yılında arka arkaya Indian Scout modelinin farklı varyasyonlarını piyasaya sürdü. Dark Horse, FTR1200, Challenger ve Scout Bobber firmanın en popüler olan modellerinden bazısıdır. 

Benelli

İtalyan firması olan Benelli yakın zamanda Qianjiang Motor Group of China şirketi tarafından satın alındı. Yakıt ekonomisi yüksek, sürüş performansı harika ve dayanıklı motosikletler üretmesiyle bilinir. 

Benzersiz üç silindir motora sahip Tornado 900 Tre spor motosikleti tam bir efsanedir. 

Yakın zamanda ise Beneli 402 S ve Benelli TNT 300 modellerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Bajaj

Hindistan merkezli olan ve Vespa benzeri şirket 1959 yılından bu yana popüler olan motosikletleri üretmeye devam ediyor. 1959 yılında ilk kurulduğunda bisiklet üretimi ile yola çıktı. İlk motosikleti 1986 yılında üretti. O zamanda bu yana ekonomik ve yüksek performansa sahip motosikletleri ile biliniyor. 

Şirket Pulsar modelini ilk kez piyasaya sürdüğünde, Asya kıtasında oldukça iyi satışlar gerçekleştirdi. Birinci nesil Pulsar birçok kişinin beğenisini kazanmayı başardı. 

Hava soğutmalı 150 cc/180cc motor hacmine sahip olan Pulsar modelleri yüksek sürüş performansı ve konforu vaat ediyordu. 

Kısa süre sonra Pulsar modeli Hero Honda CBZ ile sıkı bir rekabete başladı. İki şirket hala kıyasıya rekabet etmeye devam ediyor. 

Pulsar NS 125, Pulsar NS200 ve Pulsar 150 modelleri şirketin en popüler modelleri arasında yer alıyor. 

Yakın zamanda şirket Pulsar RS400 ve NS250 modellerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Vespa

Ürettiği motosikletlerle, Asya ülkelerindeki birçok kişinin işe gidip gelmesini sağlayan Vespa firması İtalyan şirketidir. Klasik motorlu scooter tarzında ürettiği motosikletler birçok kişi tarafından beğeniliyor. 

Öyle ki Tayland, Vietnam, Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerde bu motosiklet markasını her yerde görebilirsiniz. 

Firmanın ürettiği en iyi modeller; SCL, LX, VXL, Notte, Elegante, ZX ve Urban Club modelleridir. 

Guzzi 

Bir İtalyan markası daha motosiklet severlerin beğenisini kazanmayı başardı. Guzzi firmasını Guzzi yapan modeli 900 V modeliydi. Belki de yüzyılın en çok satan motosiklet modeli desek yeridir. 

2004 yılında şirket Piaggio grubuyla birleşti ve üretim kapasitesini artırdı. Bir sonraki yıl firma 1200 Sports modelini piyasaya sürdü. 

Günümüzde ise; Griso 8V, Bellagio, Stelvio, V7 Classic ve V7 Cafe içeren modelleri ile motosiklet üretmeye devam ediyor. 

Mahindra

Hindistan merkezli bir otomotiv şirketi olan Mahindra & Mahindra Two Wheeler 2011 yılında FIM Moto 3 motosiklet yarışlarına katılan ilk Hint markası oldu. 

Kısa süre önce Fransız Peugeot markasını satın alarak, küresel piyasadaki yerini sağlamlaştırdı. 

Firmanın en bilinen modelleri; Mahindra Centuro, Gusto, Mojo, Rockstar modelleridir. 

Dünyanın en iyi ve en pahalı motosikletleriyle ilgili aşağıdaki videoyu da izlemek isteyebilirsiniz. 

https://youtu.be/1aQ3_P2l7N0

Türkiye’de En Çok Satılan Motosiklet Markaları

Tabi ki tamamen yerli ve milli motosiklet markaları da var. Ancak isimlerinin pek duyulmadığını söyleyebiliriz. Nedeni ise küresel pazardaki rekabette yeterince yer almamalarıdır. 

2022 yılı sonu itibariyle ülkemizde en çok satan motosiklet markası Honda oldu. 7. Kez üst üste Türkiye’de en çok motosiklet satan firma unvanını korumayı başardı.

Honda markası 2021 yılı sonu itibariyle 46 bin 701 adetlik motosiklet satışı gerçekleştirdi.

En çok tercih edilen modelleri; Honda PCX 125, Honda Forza 250, Honda Dio, MSX125, Honda CB650R olarak sıralanabilir.

İkinci sırada ise Kawasaki markası bulunuyor. Firma düşük cc’ye sahip motor üretiminde geri kaldığı için ülkemizde birçok kişiye ne yazık ki hitap edemiyor.

Ducati markasını da üçüncü en çok satanlar sıralamasında belirtebiliriz.

BMW markası daha çok emniyet teşkilatı tarafından tercih ediliyor.

Gelin tamamen yerli ve milli olan motosiklet markalarımızı kısaca tanıyalım. 

TT Motor

1995’te Tarhan Telli babasının hediye ettiği hurda bir motosiklet üzerinde çalışmaya başladı. Sanayi sitesinde bu motor üzerinde 2 yıl boyunca çalıştı ve sağlam bir altyapı oluşturdu. 

Bahçeşehir Üniversitesi Görsel Sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra 2005 yılında TT Motor firmasını kurar. Firma yalnızca el yapımı motosikletler üretmektedir. Bu yüzden Harley Davidson, Ducati ve diğer el yapımı motor üreten dünya devleri ile yarışmaya başlar. Öyle ki bu firmaların sattığından daha pahalıya motosiklet üretip satmaya başlamıştır.

2008 yılında firma “International Motorcycles Association” kuruluşu tarafından Master unvanını alır. Yani en sağlam ve en kaliteli motosikletleri ürettiği artık uluslararası kuruluşlar tarafından da tescillenmiştir. 

Firma günümüzde hala el yapımı kişiye özel motosikletleri üretmeye devam ediyor. 

Yani diyebiliriz ki en iyi Türk motosiklet markası TT’dir.

Arora

1991 yılında Adana’da kurulan motosiklet firmasıdır. Tamamen yerli ve milli olan Arora, ürettiği motosikletlerin kalitesi sayesinde kısa sürede tanınmaya ve bilinmeye başladı. 

2004 yılında Zorro markasının patentini aldı ve ardından diğer modelleri de başarılı bir şekilde üretmeye başladı. 

Günümüzde 350’ye yakın bayisi ve 400’ü aşkın yetkili servis ağıyla hizmet vermeye devam ediyor.

Apachi

1977 yılında Işıldar ismiyle yola çıkan şirketler grubu, Apachi adlı modeli ile birçok kişi tarafından tanınmaya başladı. ATV, Traktör, Motosiklet ve Tarım Makineleri gibi ürünleri üreten şirketin üretim sahalarından birisi de motosikletler ve türevleridir. 

Apachi markasının patentini aldıktan sonra, ATV, UTV ve e-bisiklet gibi ürünleriyle de ön planda kalmayı başardı.

En Çok Tutulan Motosiklet Markaları

Dünya geleninde en çok tutulan ve en çok satış rakamına ulaşan motosiklet markalarını sizler için sıraladık: 

  1. Honda
  2. Kawasaki
  3. Harley Davidson
  4. Ducati
  5. Vespa Scooter
  6. BMW

Yukarıda sıraladığımız en iyi motor modelleri dışında, başka modelleri de yukarıda linkini verdiğimiz videodan inceleyebilirsiniz.

Beğenerek okuyacağınızı umduğumuz en iyi kurye motoru yazımızı, https://anadolumotokurye.com/en-iyi-kurye-motoru/ bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

devlet ödemeleri
Başa dön tuşu
Hemen Ara
Whatsapp
1
Whatsapp
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?