Esnaf Kurye Nedir?

Esnaf Kurye Nedir?

Günümüzde esnaf kurye oldukça yaygınlaştı. Peki ama neden? Nedir bu esnaf kurye? Uçak kurye konu başlığı altında sizlere esnaf kurye hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Çok fazla kazanç elde etmek isteyen kuryelerin, tek bir firmaya bağlı kalmadan kendi işlerini yapmasına verilen addır. Yani esnaf kurye bir iş modelidir. Kendi masraflarını kendisi karşılar ve vergisini öder. Yaptığı iş başına firmalara teklif verir.

Esnaf Kurye Özellikleri Nelerdir?

Esnaf olarak iş yapan firmalar şahıs şirketi kurarlar. Kendi sigortasını ve vergisini kendisi yatırır. 

Çalışacağı firma ile sözleşme imzalar. Her iki taraf sözleşmede mutabık kalırlarsa çalışmaya başlarlar. Sözleşme şartları firmaya göre farklılık gösterebilir. 

İlgili kanunlara göre kurye firmaları personellerini 12 saatten fazla çalıştıramıyor. Bu yüzden esnaf kuryelerden hizmet alıyorlar. Trendyol, banabi ve diğer büyük firmalar çoğunlukla esnaf kuryelerle çalışıyorlar. 

Esnaf kuryeler kazançlarından %18 oranında vergi öderler. Hizmet faturası düzenleyerek çalıştıkları firmalara verirler. 

Esnaf Kurye Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yasal prosedürler için bazı belgeleri tamamlamanız gerekir. Öncelikle bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Çünkü kazancınızın muhasebesini tutup, gerekli olan belgeleri ilgili kurumlara ulaştırmanız ve takip etmeniz, asıl işinizi yaparken oldukça yorucu olabilir.

Vergi dairesine başvuru yaptıktan ve iyi bir muhasebeci ile anlaştıktan sonra aşağıdaki belgeleri tamamlamanız gerekiyor: 

  • Nüfus cüzdanı aslı ve arkalı önlü fotokopisi,
  • Moto kurye fiyat ruhsatı,
  • Eğer araç size aitse fatura, değilse sahibi ile yaptığınız kira sözleşmesi, eğer aracı 2. El satın almışsanız noterden aldığınız satış sözleşmesi,
  • İkametgah belgesi ( e-devlet üzerinden alabilirsiniz) ve
  • Noter onaylı imza sirküleri. 

Esnaf Kurye Ne Kadar Kazanır?

Elde edeceğiniz kazanç yapacağınız anlaşmalara ve çalıştığınız fiyatlar göre değişir. Sıkı çalışırsanız ve işinizi iyi yaparsanız çok kazanabileceğinizi söyleyebiliriz. Ayrıca verdiğiniz hizmete biçtiğiniz fiyat, birim zamanda kazandığınız parayı etkileyecektir. 

Bazıları birim bazda düşük fiyat vererek az kazanır. Tecrübeli ve işini iyi yapanlar ise birim fiyatta çok paraya çalışarak daha çok kazanacaktır. 

Yani çok kazanmak tamamen size bağlıdır. Ama asıl önemlisi motorlu kurye mesleğini severek yapmanızdır.

Yani diyebiliriz ki moto kurye mesleğinde çok kazanmak işinizi sevmekle doğru orantılıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

devlet ödemeleri
Başa dön tuşu
Hemen Ara
Whatsapp
1
Whatsapp
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?